- Po pierwszym kwartale 2022 r. przychody czołowego producenta naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie wyniosły 814,2 mln zł i były o 29 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2021 r.
- Dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży był efektem zwiększenia wolumenów sprzedaży rdr. o 16 proc., podwyżek cen produktów oraz pozytywnego wpływu kursów walut.
- W pierwszym kwartale 2022 r. sprzedaż spółek Grupy rosła szybciej niż rynki, na których działają. Wielton awansował na pozycję wicelidera branży w Polsce z 16,2 proc. udziałów. Spółka zarejestrowała o 35 proc. więcej pojazdów niż przed rokiem.
- Marżowość biznesu pozostawała pod presją rosnących cen surowców i komponentów oraz szybkiego wzrostu cen energii i paliw. Pomimo tego Grupa wypracowała pozytywny wynik EBITDA we wszystkich spółkach.
- Grupa szacowała, że negatywny rozwój sytuacji związany ze stanem wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą może spowodować konieczność utworzenia odpisów na należności, jak również odpisów z tytułu trwałej utraty wartości aktywów, w wysokości do ok. 4 mln euro. Chociaż odpisów nadal nie można wykluczyć, obecnie brak jest podstaw do ich dokonania, ze względu na niskie prawdopodobieństwo ziszczenia się przewidywanych ryzyk.
- Grupa podejmuje działania mające na celu zniwelowanie utraty sprzedaży na rynkach rosyjskim i ukraińskim, m.in. intensyfikując działania sprzedażowe w pozostałych krajach europejskich a także w Afryce. Dalsza dywersyfikacja geograficzna i sprzedażowa planowana jest poprzez rozwijanie współpracy z silnymi partnerami, w tym firmami wynajmującymi naczepy.
W pierwszym kwartale 2022 r. sprzedaż spółek Grupy Wielton rosła dynamiczniej niż rynek, pomimo wyzwań, z którymi zmaga się cała branża. Odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost sprzedaży w Polsce, Niemczech, we Włoszech i w krajach CEE. Wyższe przychody były efektem zwiększenia wolumenów sprzedaży, wprowadzanych sukcesywnie podwyżek cen produktów oraz pozytywnego wpływu kursów walut. Bez wątpienia europejską i światową gospodarkę czeka trudny czas, związany z konsekwencjami wojny w Ukrainie. W naszej branży obserwujemy już sygnały schłodzenia popytu i odkładania decyzji zakupowych przez klientów z powodu wysokich cen związanych z rosnącymi kosztami komponentów, surowców, energii czy logistyki. Niedobór kierowców, wynikający z odpływu ukraińskich pracowników (szczególnie w Polsce), też nie pomaga w tej skomplikowanej sytuacji. Obecnie koncentrujemy się na działaniach związanych z dostosowaniem organizacji do wysoce zmiennej sytuacji rynkowej i utrzymaniu dyscypliny kosztowej
– mówi Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton.
Branża produkcyjna i jej marżowość pozostają pod presją rosnących kosztów. W ostatnim czasie do rekordowo drogich surowców i komponentów, dołączyły również rosnące ceny energii i paliw. W połączeniu z wysoką inflacją oraz rosnącą presją płacową będzie wymagać to od nas dodatkowych działań ograniczających ryzyka biznesowe. Zmiana sytuacji rynkowej związana z działaniami wojennymi w Ukrainie spowodowała konieczność zwiększenia kapitału pracującego (ze względu na utrzymywanie wyższych zapasów oraz wyższe należności), czyli większe zapotrzebowanie na gotówkę. To z kolei przekłada się na podwyższenie długu netto, a tym samym i wskaźnika dług netto/ EBITDA. Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, utrzymuje się on na bezpiecznym poziomie 3,46. W najbliższym czasie będziemy koncentrować się na utrzymaniu bezpiecznej, wysokiej płynności. Wierzymy, że podejmowane inicjatywy, wraz z utrzymaniem dotychczasowej dyscypliny finansowej, pozwolą nam skutecznie odpowiedzieć na wyzwania rynku
– mówi Piotr Kamiński, CFO Grupy Wielton.